Svinīgi atjauno Zemessardzes 13. bataljonu

Svinīgi atjauno Zemessardzes 13. bataljonu
Svinīgi atjauno Zemessardzes 13. bataljonu

9. janvārī notika Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Zemessardzes 13. kājnieku bataljona un Zemessardzes 53. kājnieku bataljona svinīgā karogu pasniegšanas ceremonija, kurā piedalījās aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Ainārs Ozoliņš, Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku un Zemessardzes vienību komandieri, karavīri un zemessargi.

Svinīgās ceremonijas laikā tika atjaunots Zemessardzes 13. kājnieku bataljons, kas tiks izvietots Rīgā un par kura komandieri iecelts pulkvežleitnants Kaspars Mazitāns, kā arī Zemessardzes 53. kājnieku bataljons, kas atradīsies Bauskā un kura komandieris ir majors Elmārs Popakuls.

Šie divi Zemessardzes bataljoni ir dibināti Zemessardzes pirmsākumos – 1991. gada 25. septembrī.

Zemessardzes 13. kājnieku bataljons sākotnēji bija 13. Rīgas Vidzemes priekšpilsētas Zemessardzes bataljons. 2004. gada janvārī tas tika pievienots tagadējam Zemessardzes Studentu kājnieku bataljonam, tam nododot arī karogu.

Savukārt Zemessardzes 53. kājnieku bataljons pirmsākumos bija 53. Bauskas Zemessardzes bataljons. 2002. gada augustā tas tika pievienots pašreizējam Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljonam, un kopš tā laika tā karogs glabājās Latvijas Kara muzejā.

Zemessardzes 1. Rīgas brigāde tika atjaunota 2017. gada 2. novembrī, tās atbildībā nododot Zemessardzes Studentu kājnieku bataljonu, Zemessardzes 17. kaujas atbalsta bataljonu un Zemessardzes 19. nodrošinājuma bataljonu, kā arī abus atjaunotos bataljonus Rīgā un Bauskā. Zemessardzes 1.Rīgas brigādes komandiera amatā iecelts pulkvežleitnants Sandris Gaugers.

Izmaiņas Nacionālo bruņoto spēku struktūrā un Zemessardzes ietvaros tiek veiktas, lai nodrošinātu Zemessardzes uzdevumu izpildi un veicinātu tās integrēšanu Nacionālo bruņoto spēku sastāvā.

Jau ziņots, ka 2016. gadā, lai aktualizētu Zemessardzes nozīmi valsts aizsardzības sistēmā un turpinātu tās struktūras attīstību, Zemessardzes novadi tika pārstrukturēti par Zemessardzes brigādēm.

Strukturālās izmaiņas Zemessardzē ir nepieciešamas, lai Zemessardzi maksimāli integrētu Nacionālo bruņoto spēku sastāvā un tā varētu iesaistīties Valsts aizsardzības operatīvā plāna uzdevumu izpildē atbilstoši NATO strukturālajam dalījumam. Tāpat nākotnē tiek plānots turpināt pilnveidot Zemessardzes struktūru, vēl vairāk palielinot tās operacionalitāti.

Foto: Normunds Mežiņš (Jaunsardzes un informācijas centrs)Pievienojies jau tagad!